TÜSİAD, Türkiye’nin bilgi toplumuna geçiş yolculuğunda küresel rekabet gücüne katkı sağlamak amacıyla bu yıl ikinci kez Dijital Türkiye Konferansı’nı düzenliyor.

TÜSİAD tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Dijital Türkiye Konferansı” 13 Ocak 2022 tarihinde online olarak gerçekleştirilecek. “Oyunun Kuralları Değil, Kendisi Değişti” temasıyla düzenlenen konferansta, pandemiden sonra yeniden şekillenen dünyada dijital dönüşüm geniş bir perspektiften tartışılacak.

Toplantının açılış konuşmaları TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Başkanı Serkan Sevim tarafından yapılacak. Konferansın ana tema konuşmalarını ise Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirecek. Tüm gün sürecek konferans değerli konuşmacılara ve ilham verici panellere ev sahipliği yapacak.

Dijital Türkiye Konferansı TÜSİAD tarafından Türkiye’nin bilgi toplumuna geçiş yolculuğunda küresel rekabet gücüne katkı sağlamak amacıyla bu yıl ikinci kez düzenleniyor. Konferansta Covid-19 salgınının ivmelendirdiği dijital teknolojilerle dinamikleri hızla değişen dünyada yeni iş modelleri, veri, yeşil ve dijital ikiz dönüşüm, insan kaynağının yetkinliği, e-Pazar yerleri, geleceğin teknoloji trendleri gibi dönüşüm sürecinin ana unsurları tartışılacak.

Veri ve analitik, dijital dönüşüm için insan kaynağının yetkinlik gelişimi, ticaretin merkezi olan online pazar yerleri, dijital dönüşümün hızlandırıcısı girişimler, dijital ekonomide veri koruması ve rekabet hukuku, teknolojiyi dönüştürmede kadının gücü, AB dijital tek pazarının etkisi gibi geniş bir bakış açısı sunacak konferans ayrıca, paylaşılan deneyim ve öngörülerle katılımcılarına ilham verecek.

Dijital Türkiye Konferansı’nın altın sponsorluğunu Amazon Türkiye ve GittiGidiyor, gümüş sponsorluğunu ise Equinix, Etiya, IFS, Kariyer.net, Medianova, Nokia ve SabancıDx üstleniyor.

TÜSİAD Dijital Türkiye Konferansı

13 Ocak 2022 09:15’de başlayacak olan konferansı aşağıdaki playerdan Webrazzi’nin YouTube kanalı üzerinden veya TÜSİAD’un YouTube kanalından izleyebilirsiniz. Konferans programına aşağıda ulaşabilirsiniz.

Konferans Oturum Başlıkları: 

 • Geleceğe Öncülük Etmek: Veri ve Analitik
 • Türkiye’de Dijital İnsan Kaynağının Geleceği
 • e-Pazaryerlerinin KOBİ, İnovasyon ve Ekonomiye Katkıları
 • Ticaretin Yeni Merkezi: Online Pazar Yerleri
 • Dönüşürken Büyümek: Geleceğin Teknoloji Trendleri 
 • Dijital Ekonomide Veri Koruma ve Rekabet Hukuku
 • Dijital Dönüşümün Hızlandırıcısı Girişimler
 • Avrupa Birliği Dijital Tek Pazarı ve Küresel Etkileri
 • Teknolojiyi Dönüştüren Kadınlar

Detaylı Bilgi İçin: https://www.dijitalturkiyekonferansi.com/

Back Market tarafından paylaşılan bilgilere göre alınan 510 milyon dolarlık yatırımın ardından şirketin değerlemesi 5,7 milyar dolar ulaştı.

Yenilenmiş teknolojik ürünler için pazar yeri olarak hizmet veren Back Market‘in D serisi yatırım turunda 355 milyon dolar yatırım aldığını geçtiğimiz Mayıs ayında sizlere aktarmıştık. Oldukça kısa süre içinde yeni bir yatırımla daha karşımıza çıkan Back Market, E serisi yatırım turunda 510 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Back Market tarafından paylaşılan bilgilere göre alınan 510 milyon dolarlık yatırımın ardından şirketin değerlemesi 5,7 milyar dolar ulaştı. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz Mayıs ayında alınan 355 milyon dolarlık yatırımla birlikte Back Market’ın değerlemesi 3,2 milyar dolar olarak açıklanmıştı. 

Kısacası 1 yıldan kısa süre içinde Back Market girişimin değerlemesi neredeyse 2 kat artmış oldu. Alınan 510 milyon dolarlık yatırım ile birlikte girişimin bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 1 milyar dolar barajını geçti. Paylaşılan bilgilere göre E serisi yatırım turu Sprints Capital liderliğinde gerçekleşti.

510 milyon dolarlık yatırım turunda Sprints Capital’ın haricinde ise şirketin eski yatırımcıları arasında da bulunan EurazeoAglaé VenturesGeneral Atlantic ve Generation Investment Management da katıldı.

2014 yılında Thibaud Hug de Larauze ve Vianney Vaute tarafından Paris’te kurulan Back Market, temelinde yenilenmiş teknoloji ürünlerinin alınıp satılabildiği bir pazar yeri olarak hizmet sunuyor.

Girişim tarafından aktarılan bilgilere göre 6 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan Back Market, şu an için ABD, Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Belçika, İngiltere, Avusturya ve Japonya başta olmak üzere 16 ülkede hizmet veriyor.

DoorDash kurucu ortağı ve CEO’su Tony Xu, Meta’nın yönetim kuruluna katıldı. Tony Xu’nun Metaverse’deki ticaret araçlarına yön vermesi bekleniyor.

DoorDash kurucu ortağı ve CEO’su Tony Xu, Meta’nın yönetim kuruluna katıldı. Bu noktada Facebook’un çatı şirket ismini Meta olarak değiştirdiğini hatırlatalım. 2013 yılına kadar Doordash’in CEO’luğunu üstlenen Xu, 2020’nin Kasım ayında yönetim kuruluna katıldı. Meta Xu’nun tamasının şu an itibaren geçerli olduğunu açıkladı. Xu’nun katılımıyla birlikte Meta yönetim kurulu üyelerinin sayısı 10’a ulaştı. 

Meta yönetim kurulunda kimler var? 

Meta’nın yönetim kurulu üyeleri deneyimleri ve faaliyet gösterdikleri alanların çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Yönetim kurulunda Mark Zuckerberg’in yanı sıra PayPal global satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı Peggy Alford, Andreessen Horowitz kurucu ortağı Marc Andreessen, Dropbox kurucu ortağı ve CEO’su Drew Houston, şimdilerde emekliliğin tadını çıkaran McKinsey & Company’nin kıdemli ortaklarından Nancy Killefer, WilmerHale LLP’nin kıdemli uluslararası müşaviri ve Meta’nın lider bağımsız direktörü Robert Kimmitt, Meta’nın COO’su Sheryl K. Sandberg, Founders Fund’ın yönetici ortağı Peter Thiel ve Estée Lauder Companies’in CFO’su ve yönetim kurulu başkan vekili Tracey T. Travis yer alıyor.

Tony Xu neden Meta’ya katıldı?  

Meta’nın Tony Xu’yu yönetim kuruluna katma kararının, şirketin son bir kaç yıldır uygulama ailesinde sosyal ticaret araçlarına odaklanmasıyla ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Meta ismiyle Metaverse alanını benimsediğini vurgulayan şirket, sosyal ticaret araçlarını da Metaverse’e uyarlamaya hazırlanıyor. Bu noktada Tony Xu gibi deneyimli bir ismin, şirketin Metaverse’ü Horizon Worlds’te ticaret kurgularını şekillendireceğini söylemek mümkün. 

Xu yaptığı basın açıklamasında milyonlarca yerel tüccarın Meta’nın araçlarını kullanarak işletmelerini büyüttüğünü vuguladı. Xu, şirketin yolcuğunun bir sonraki aşamasına geçerken yönetim kuruluyla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini belirtti. 

Mark Zuckerberg ise Tony Xu’nun hem ticaret alanındaki karmaşık problemleri çözme hem de bir teknoloji şirketi yönetme açısından deneyimli olduğunu söyledi.  Metaverse’ü inşa ederken Xu’nun deneyimlerinden faydalanmayı dört gözle beklediğini ifade etti. 

Bu açıklamalardan anladığımız kadarıyla, sosyal ticarete yön veren şirket, Horizon Worlds’te de ticareti merkeze konumlandıracak. Kısacası bir süre sonra Instagram mağazalarının yerini Horizon Worlds mağazalarına bıraktığını görebiliriz.

NFT tabanlı metaverse geliştirme hedefi ile yola çıkan Hong Kong merkezli The Sandbox, B serisi yatırım turunda 93 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Günümüzün girişim ekosisteminin en popüler alanlarından biri haline gelen NFT tabanlı oyun girişimleri, yeni yatırımlar almaya devam ediyor. NFT tabanlı metaverse geliştirme hedefi ile yola çıkan Hong Kong merkezli The Sandbox, B serisi yatırım turunda 93 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Söz konusu 93 milyon dolarlık yatırım SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşti. Gerçekleşen yatırım ile birlikte SoftBank Vision Fund 2, ilk kez kripto alanında bir yatırım yapmış oldu. Yatırım turunda SoftBank Vision Fund 2’nin haricinde ise Animoca BrandsTrue Global Ventures, Galaxy InteractiveSCB 10XPolygon Studios ve Samsung Next gibi önemli yatırımcılar katıldı.

Alınan 93 milyon dolarlık yeni yatırım The Sandbox’ın NFT metaverse’ünü büyütmek ve geliştirmek için kullanılacak. Metaverse’ün çeşitli oyunlar, canlı performanslar ve sosyal deneyimler ile birlikte hızla büyümesi hedefleniyor. The Sandbox girişiminin çatı şirketi ise blockchain tabanlı oyunlar geliştiren Animoca Brands

Hatırlatmak gerekirse Animoca Brands’in 2.2 milyar dolar değerleme ile 65 milyon dolar yatırım aldığını geçtiğimiz Ekim ayında sizlere aktarmıştık. 2011 yılında kurulan The Sandbox, kullanıcılarının metaverse içinde oluşturdukları oyunlar ile birlikte gelir elde etmelerine olanak sağlıyor.

Söz konusu gelirin NFT’ler üzerinden elde edildiğini de paylaşalım. Sandbox coin isimli bir kripto para birimine de sahip olan The Sandbox’ın kripto para biriminin piyasa değeri ise yaklaşık 2 milyar dolar. Metaverse ve NFT tabanlı projeler her geçen gün daha önemli bir hale geliyor.

Facebook, geçtiğimiz günlerde çatı şirket ismini Meta olarak değiştireceğini ve metaverse’e yoğunlaşacağını duyurmuştu. Bu açıklama metaverse konseptli girişimlerin ve kripto paraların ani bir şekilde değerlenmesine de neden olmuştu. Bu konu özelindeki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Getir ve n11.com arasındaki yatırım süreci tamamlandı ve Getir, n11.com’un küçük ortağı olarak şirketin hissedarları arasına katılmış oldu.

Getir, ülkemizdeki en önemli e-ticaret platformlarından biri olan n11.com‘a stratejik yatırım yapacağını geçtiğimiz yılın Ağustos ayında sizlere aktarmıştık. Kasım ayında ise yatırım süreci konusunda ilk adım geldi ve süreç Rekabet Kurumu‘na başvuru olarak karşımıza çıktı.

Getir tarafından paylaşılan bilgilere göre Getir ve n11.com arasındaki yatırım süreci tamamlandı ve Getir, n11.com’un ortağı olarak şirketin hissedarları arasına katılmış oldu. Getir’in n11.com’a ne kadar yatırım yaptığı veya yüzde kaç hissesi olduğu konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. Aktarılan bilgilere göre Getir, şirketin yönetim kontrolünden de sorumlu olacak. n11’de mevcut ortakların şirkette kalmaya devam edeceklerini de paylaşalım.

Sürecin nasıl işlediğine bakacak olursak her şey Getir kurucusu ve CEO’su Nazım Salur‘un Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile başladı. Salur, attığı Tweet ile birlikte öngörüşmelerin tamamlandığını ve ilerleyen dönemlerde stratejik yatırımın gerçekleşeceğini duyurdu.

Kasım ayında ise Getir tarafından Rekabet Kurumu’na bir başvuru yapıldı. Başvuru içinde ise “Getir Perakende Lojistik AŞ’nin sermaye artırımı yoluyla Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim AŞ’de hissedar olmasına ilişkin işlem.” ibaresi yer alıyordu. 

Söz konusu başvuru sürecinin de olumlu sonuçlanması ile birlikte Getir, n11.com’a yatırım yapmış oldu. 2013 yılında Doğuş Holding ile Güney Kore’nin en büyük gruplarından olan SK Planet ortaklığında kurulan ve Türkiye’deki e-ticaret pazarının en önemli oyuncuları arasında yer alan n11.com’un dünden bugüne kadar nasıl bir macera yaşadığını da geçtiğimiz aylarda sizlere aktarmıştık. Dilerseniz n11.com’un tüm serüveni ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında n11.com’un halka arz süreci resmen başlamıştı. Getir’in yatırımın ardından halka arz sürecinin nasıl işleyeceği ise şu an için merak konusu.

983 milyon dolar yatırım ile birlikte 2021 yılında en çok yatırım alan ikinci yerli girişim konumunda bulunan Getir ise hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Hem Avrupa hem de ABD’de hızlı bir şekilde büyüyen şirket, aynı zamanda çeşitli satın almalar da gerçekleştiriyor.

Hatırlatmak gerekirse Garenta’nın araç paylaşımı platformu MOOV’un yüzde 75’inin Getir satın alınacağı KAP’ta karşımıza çıkmıştı. Sonrasında ise Getir, Kasım ayında Şok’un azınlık hisselerini almak için niyet mektubu imzalamıştı. Yine Geçtiğimiz Kasım ayında ise Getir’in İngiltere merkezli hızlı teslimat uygulaması Weezy’inin tamamını satın almak üzere bağlayıcı sözleşmeleri imzaladığını sizlere aktarmıştık.

Kısacası Getir, hem hizmet verdiği yerleri artırarak hem de yapacağı satın almalar ile büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Getir’in n11.com’a yaptığı yatırım ile ilgili detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Facebook, düzenlediği bir basın toplantısında Horizon Workrooms ile dijital toplantıları nasıl sanal ortamlara taşıyacağını açıkça gösterdi. Oculus Quest için üretilen yeni  Horizon Workrooms uygulaması şu an için beta sürümünde.

Mark Zuckerberg’in Facebook’u, gerçeğe yakın sanal bir dünya (metaverse) sunan bir şirkete dönüştürmek istediğini sizlerle paylaşmıştık. Facebook’un metaverse dönüşümü ve markalara etkisini değerlendirirken, Facebook’un dijital toplantıların akışını tamamen değiştirmeye niyetlendiğini aktarmıştık. Şirketin metaverse vizyonu ile Zoom olmak üzere tüm video arama araçlarının sunduğu, küçük dikdörtgen ekranlardan, daha geniş dijital ortamlara taşınacağını yazmıştık. 

Facebook, düzenlediği bir basın toplantısında Horizon Workrooms ile dijital toplantıları nasıl sanal ortamlara taşıyacağını açıkça gösterdi. Oculus Quest için üretilen yeni  Horizon Workrooms uygulaması şu an için beta sürümünde. Özellikle sanal gerçeklik teknolojisine düşkün olanların hızlıca benimseyebileceği bir uygulama. Zoom’un ve diğer video konferans platformlarının sıkıcı ortamından sizi uzaklaştıran Horizon Workrooms, dijital dünyaya kıyasla mimikler ve jestler ile daha etkileşimli bir dünya sunuyor. 

16 kişi sanal gerçeklik ortamında avatarlarıyla toplantı yapabilirken, 34 kişi başlıklar aracılığıyla yaptıkları video arama ile toplantıyı takip edebiliyor. Toplantıya katılanların yorumuna göre; Oculus Quest’in el ve kol hareketlerini takip etmesi ve gerçekçi ses efektleri sizi gerçekten aynı ortamda hissetirebiliyor.  

Facebook’un Workrooms’u 6 aydan beri kurum içinde test ettiğini belirtelim. Zuckerberg bu yeni toplantı deneyimi şu cümlelerle tanımlıyor: 

“Gerçekten diğer insanlarla birlikte olduğunuzu hissedebileceğiniz bu tür deneyimler, telefonlarda veya bilgisayarlarda oluşturabildiğimiz sosyal uygulama türlerinden çok daha zengin bir etkileşim yolu olduğunu düşünüyorum.”

Facebook’un AR/VR yöneticisi Andrew Bosworth ise şöyle konuştu:

“Kulaklıktaki her zili ve ıslığı kullandığınız deneyime ne kadar sokmaya çalıştığımız açısından, var olan en yoğun VR uygulaması olabileceğini düşünüyorum.”

WhatsApp, hem Android hem de iOS için sesli mesajların arka planda dinlenebilmesi özelliği üzerinde çalışıyor.

WhatsApp, yaklaşık bir ay önce sesli mesajları göndermeden önce dinleyebilmemize olanak sağlayan özelliğini test ediyordu. Şimdi ise şirketin sesli mesajlar özelinde bazı yenilikler üzerinde çalıştığı bilgisi paylaşıldı. WABetaInfo‘ya göre WhatsApp, hem Android hem de iOS için sesli mesajların arka planda dinlenebilmesi özelliği üzerinde çalışıyor.

Bu özellik, farklı bir sohbete geçtiğinizde bile size iletilen sesli mesajları dinlemenizi sağlayacak. Yani diyelim ki bir arkadaşınızın sesli mesajını dinlemeye başladınız ve o sırada başka biri size bir mesaj gönderirdi. Bu esnada sesli mesajınızı dinlemeyi kesmeden diğer arkadaşınızdan gelen mesaja cevap verebileceksiniz. Paylaşılan ekran görüntülerine baktığımızda sesli mesaj uygulamanın üst kısmında bir oynat/duraklat düğmesi ile görünecek, kişinin adı ve mesajı kapatmak için bir kapat düğmesi de bulunacak.

Bu özellik, WhatsApp Business beta da dahil olmak üzere bazı iOS beta test kullanıcılarına sunuldu. Ancak farklı bir sohbete geçtiğinizde sesli notları dinleyemiyorsanız, WhatsApp hesabınızın özelliği test etmenize henüz hazır olmadığını söyleyebiliriz. Android’de ise uygulama henüz geliştirilme aşamasında o yüzden ne zaman ve hangi kullanıcılara sunulacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.

WhatsApp’ın gündeminde tek yenilik bu da değil. Uygulama, kısa bir süre sonra, biri size mesaj gönderdiğinde kişilerinizin profil fotoğraflarını bildirimlere ekleyecek. Yani WhatsApp’ta her yeni bildirim aldığınızda, kişinin adı ve profil resmi görünecek.

WhatsApp ayrıca birisinin bir grup sohbetinde size cevap verip vermediğini veya sizden bahsettiğini ayırt etmenize de imkan sağlayacak. Bir grupta biri size yanıt verirse, birinin size yanıt verdiğine dair bir bildirim alacaksınız.

Adından da anlaşılabileceği üzere kullanıcıların ödemeyi daha sonra yapmalarına olanak sağlayan bir ödeme yöntemi olarak hizmet veren Hemen Al Sonra Öde, alışveriş yapılan günden bir ay sonra ödeme yapılabilmesini sağlıyor

Ülkemizin en önemli e-ticaret çözümleri arasında yer alan Hepsiburada yeni ödeme yöntemi olan Hemen Al Sonra Öde özelliğini kullanıma sundu. Adından da anlaşılabileceği üzere kullanıcıların ödemeyi daha sonra yapmalarına olanak sağlayan bir ödeme yöntemi olarak hizmet veren Hemen Al Sonra Öde, alışveriş yapılan günden bir ay sonra ödeme yapılabilmesini sağlıyor.

Hemen Al Sonra Öde özelliği hesabınızda para olmasa da alışveriş yapabilmenizi sağlıyor. Tabii ki sizin için belirlenen limit çerçevesinde alışveriş yapabileceğinizi de ekleyelim. Hem mobil hem de web sitesinde de çalışan Hemen Al Sonra Öde özelliğini kullanmak için öncelikli gerekli bilgileri paylaşarak limitinizi öğrenmeniz gerekiyor.

Sonrasında ise limitinize uygun bir şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Ödeme kısmını ise seçtiğiniz banka veya kredi kartı ile 1 ay sonra gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bugün Hemen Al Sonra Öde özelliği ile bir alışveriş yaparsanız 12 Şubat tarihinde ödemesini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

.

Kısacası Hemen Al Sonra Öde özelliği alışverişlerinizi 1 ay sonra ödeme imkanı sunan yeni bir ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların limitleri ise kişisel bilgiler, daha önce Hepsiburada’dan yapılan alışverişler ve Kredi Kayıt Bürosu’ndan (KKB) alınan bilgiler çerçevesinde otomatik olarak belirleniyor.

Hemen Al Sonra Öde özelliğinin altıntakımücevher ve dijital ürünler için kullanılamadığını da paylaşalım. Hemen Al Sonra Öde özelliğinin alışveriş başına işlem ücreti ise 5 TL. Kısacası sunulan 1 aylık süreç için kullanıcılardan 5 TL işlem ücreti alınıyor. Söz konusu ödeme sistemi Halkbank ve Ziraat Bankası banka kartları ile de kullanılamıyor.

Hemen Al Sonra Öde özelliğinin altyapısı ise Haso Danışmanlık ve Veri Analiz Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından sağlanıyor. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz yıl PayTR ve HASO’dan e-ticarete özel anında kartsız ya da banka havalesiz ödeme özelliği olan Sonra Öde’yi de sizlere aktarmıştık

SEO öğrenmek çok zor bir şey değildir. Yapmanız gereken, çeşitli SEO kavramlarını öğrenmek için gerekli zamanı ayırmak ve çaba göstermektir. Aslında ihtiyacınız olan ilk şey inanmak.

SEO’ya yeni başlıyorsanız, acemilikten uzman seviyesine tüm detayların yer aldığı bu içeriği mutlaka incelemelisiniz.

SEO öğrenme süreci hep zor bir süreç olarak yansıtılmıştır. SEO bir oyun. Her oyunun kuralı olduğu gibi bu oyununda kuralları var. Siz bu oyunun kurallarını bilir ve oyunu kurallarına göre oynarsanız başarılı olursunuz.

SEO öğrenmek için yıllarınızı harcamanıza gerek yok. SEO öğrenmeye başlamak için kullanabileceğiniz çok sayıda kaynak var. Dolayısıyla gerekli vakti ayırıp yeterli çabayı gösterdiğiniz zaman bir SEO uzmanı olmayı başarabilirsiniz.

Bu içerikte merak ettiğiniz çoğu sorunun cevabını vermeye çalıştım. Hazırsanız başlayalım.

SEO Öğrenmek Zor mudur?

Birçok insanın sorduğu popüler soru budur. Sıfırdan başlıyorsanız SEO öğrenmek ne kadar zordur? Tüm insanların SEO’nun ne olduğunu bilmediğini düşündüğünüz zaman bu gayet adil bir sorudur.

Cevap oldukça basittir. Zordur çünkü arama motorları ve optimizasyon sürecinin nasıl çalıştığı hakkında çok fazla bilgi vardır. Bu başlangıçta sizi biraz bunaltacaktır.

Ancak, adım adım ilerlemenizi sağlayacak bir öğrenme yaklaşımını takip ederseniz, her şey anlamlı olmaya başlayacak ve tüm süreç daha kolay hale gelecektir.

Bir öğrenme planı, SEO’nun önemli yönlerine odaklanmanızı sağlayacaktır. Böylece ilerledikçe becerilerinizi ve bilgilerinizi kademeli olarak oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SEO’nun yanı sıra arama motorları ve dijital pazarlama ile ilgili kavramları tanımanız gerekecektir. Dolayısıyla SEO öğrenme eğrisi başlangıçta epey bir dik olacaktır.

Bu çevrimiçi pazarlamada SEO’nun rolünü anlamak için gereklidir. Bu aşamayı geçip SEO uygulamaya başladıktan sonra onun daha pürüzsüz hale geldiğini görebileceksiniz. Bu noktadan sonra SEO’nun yönetilmesi çok daha kolay olacaktır.

SEO öğrenmek için bir bilgisayar bilimi veya pazarlama derecesine sahip olmanıza gerek yoktur. SEO öğrenmek için resmi bir eğitime ihtiyacınız olmayacaktır. SEO açısından sertifikalı olabilmek için takip edebileceğiniz birçok çevrimiçi kurs vardır.

SEO’da öğrenme asla son bulmaz. Google bir yıl içerisinde arama algoritmalarında yüzlerce değişiklik yapmaktadır. Bu da becerilerinizi ve bilgilerinizi zenginleştirmeye devam etmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

SEO Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

Bu, göstereceğiniz çabaya ve ayıracağınız zamana bağlıdır. SEO sadece teoride kalan bir şey değildir. Aynı zamanda son derece pratik bir disiplindir.

SEO teorisi, sitenizi SEO dostu yapmak için ne yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ancak uygulamalarınızda fark yaratacak asıl durum pratikte SEO ilkelerini nasıl uygulayacak olduğunuzdur.

Sağlam bir öğrenme planını takip etmeniz ve gerekli çabayı göstermeniz durumunda 6 aydan daha kısa sürede bir temel oluşturabilirsiniz. Bu dönemde, zamanınızın çoğunu sadece teoriye değil aynı zamanda SEO pratiğine ayırmanız gerekecektir.

Minimum 6 ay gibi bir süreden bahsedilmesinin sebebi ise SEO’nun etki durumudur. SEO’nun işe yaraması ve çalışması zaman alıcı bir iştir. Bir sitede SEO ile ilgili değişikliklerin etkisini görmek için birkaç ay beklemeniz gerekecektir.

Yeni Başlayanlar İçin SEO Öğrenme Planı

Daha önce belirtildiği gibi SEO’yu olabildiğince hızlı öğrenmenin en etkili yollarından birisi bir öğrenme planını takip etmektir. Aşağıda bununla ilgili bilgiler bulabileceksiniz. SEO’yu kendi başınıza öğrenmek istiyorsanız şu 7 adımı izlemeniz gerekecektir:

 1. Arama motorlarının nasıl çalıştığının öğrenin.
 2. Dijital pazarlamada SEO’nun rolünü anlayın.
 3. SEO’nun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu anlayın.
 4. Farklı SEO süreçleri hakkında bilgi edinin.
 5. Anahtar kelimeler ve anahtar kelime araştırma süreci hakkında bilgi edinin.
 6. SEO performansını nasıl ölçeceğinizi öğrenin.
 7. SEO’yu teoriden pratiğe dönüştürün.

Adım 1: Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığının Öğrenin

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Tüm süreç arama motorlarında bir sitenin görünürlüğünü artırmak üzerine olduğundan arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek çok önemlidir.

Arama motorları karmaşık bilgisayar programlarına karşılık gelen şeydir. Hedefleri kullanıcılara en hızlı bir biçimde en iyi sonuçları vermektir. Bu sonuçlar sunulmadan önce üç aşamalı bir hazırlanma süreci vardır:

Tarama

Arama motorları, internette herkese açık olan bilgileri bulmaktan sorumlu bir dizi bilgisayar programına sahiptir. Bu programlar bir sayfanın yapısını, içeriğin türünü, içeriğin anlamını ve ne zaman oluşturulup güncellendiğini anlamaya çalışırlar.

Arama motorları bir sayfaya insanlar gibi erişemezler. Bir içeriği anlamak için çeşitli sinyallere göz atarlar. Sayfada yer alan dahili ve harici linkleri okurlar. Daha sonra linkten linke geçerek taramalarına devam ederler. Bunu sürekli olarak gerçekleştirirler.

Sitenizi arama motorları için optimize ederken ilk endişeniz, sitenize doğru bir şekilde erişebilmelerini sağlamak olmalıdır. İçeriğinizi bulamazlarsa, herhangi bir sıralama veya arama motoru trafiği alamazsınız.

İndeksleme

Tarayıcılar tarafından bulunan bilginin organize edilmesi, sıralanması ve muhafaza edilmesi gerekir. Bu nedenle elde edilen verilen sıralama algoritmaları tarafından işlenir.

Böylece arama motorları tüm bilgileri tutmak zorunda kalmazlar. Bunun yerine başlık, açıklama, içerik türü, alakalı anahtar kelimeler, gelen ve giden link sayısı gibi bilgileri tutarlar.

Peki indeksleme neden önemlidir? Siteniz dizinlerinde değilse, herhangi bir arama için görünmez. Bu aynı zamanda dizine eklenmiş çok sayfanız varsa, alakalı bir sorgu için arama sonuçlarında görünme şansınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Sıralama

Arama motorları hangi sonuçların hangi sırayla gösterileceğine karar vermekle yükümlüdürler. İşte bu arama algoritmalarının temel görevidir. Google tek başına 255’ten fazla kuralı göz önünde bulundurarak sitenin sıralamasını belirlemektedir.

blog.softasist.com/seo-nedir bağlantısı aracılığıyla daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Adım 2: Dijital Pazarlamada SEO’nun Rolünü Anlayın

SEO çalışmalarına tam anlamıyla başlamadan önce dijital pazarlama açısından SEO’nun ne olduğunu tam anlamıyla öğrenmeniz gerekmektedir.

SEO arama motoru pazarlamasının bir parçasıdır. SEM, arama motorlarından organik olarak (SEO aracılığıyla) veya ücretli arama ağı reklamlarından trafik alma işlemidir. Yani, SEO ücretli reklamcılıkla aynı değildir. Aynı zamanda arama motoru pazarlamasının tek bileşeni değildir.

SEM, dijital pazarlamada bulunan kanallardan biridir. Diğer kanallar arasında sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması, push, telegram, sms vb. kanallar yer alır.Telegram ve SMS kanallarının direkt olarak sağlamış olduğu trafiğin SEO performansına ciddi katkısı olduğunu söyleyebilirim.

SEO’ya asist yapan kanallar video içeriğimde bu olayın öneminden bahsettim. Mutlaka izlemelisiniz.

Adım 3: SEO’nun Ne Olduğunu ve Neden Önemli Olduğunu Anlayın

Bir sonraki adım, arama motoru optimizasyonu hakkında konuşurken ne denmek istendiğini anlamaktır. Ayrıca bunun neden herhangi bir site için önemli bir süreç olduğunu anlamanız gerekir.

SEO, ilgili anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) en üst konumda yer alması için bir siteye uygulayabileceğiniz bir dizi kuraldır.

Bu neden önemlidir? Arama motoru trafiğinin büyük bir kısmı arama sonuçlarının ilk 5 konumunda görünen sitelere gider. Bu, Google’dan ve diğer arama motorlarından trafik almak istiyorsanız sitenizin önemli olan arama terimleri için üst sıralarda yer almasını gerektiren bir durumdur.

Adım 4: Farklı SEO Süreçlerini Öğrenin

Artık SEO’nun ne olduğunu bildiğinize göre bir sonraki adım olan nasıl çalıştığını öğrenmeye geçiş yapabilirsiniz.

Bir siteyi optimize ederken dikkate alınması gereken 255’ten fazla SEO sıralama faktörü vardır. Bunlar bir dizi alt işleme bölünmüş durumdadırlar. Her alt süreç bir dizi SEO kuralından sorumludur.

 • Teknik SEO – İndeksleme aşamasının taranmasından sorumlu süreçtir. SEMrush, Ahrefs ve Screaming Forg ile teknik değerlendirmeler yaparak web sitenizin sağlık durumunu iyileştirebilirsiniz.
 • Site İçi SEO – Arama motoru tarayıcılarının daha iyi anlayabilmesi için bir sayfanın içeriğini optimize etmekten sorumlu süreçtir.
 • Site Dışı SEO – Sitenizi diğer sitelerden link almak amacıyla tanıtma sürecidir. SEO’da linkler “güven oyu” görevi görürler. Bu yüzden bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumlu yönde etkilerler. Her kaynaktan bağlantı almanızı önermem. Hedef kitlenizin vakit geçirdiği, size trafik getirme potansiyeline sahip kaynaklardan bağlantı almalısınız. .

Adım 5: Anahtar Kelimeler ve Anahtar Kelime Araştırma Sürecini Öğrenin

Bu noktaya geldiğinizde, SEO’daki her şeyin bir anahtar kelimeyle başladığını zaten bilmelisiniz. SEO anahtar kelimeleri, kullanıcıların arama motoruna yazdıkları çeşitli sorgulardır.

Altyapı ile ilgili ayarlarla ilgili teknik SEO aşamasını geçtikten sonra anahtar kelimelerin kullanıldığı noktaya gelmiş olursunuz. Çünkü site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları anahtar kelimelerle doğrudan ilişkilidirler.

İçeriğinizde hangi anahtar kelimelerin hedefleneceğini bulma sürecine anahtar kelime araştırması denir. Bu nedenle, anahtar kelime araştırmasında uzmanlaşmak SEO öğrenme planınızın ayrılmaz bir parçası olacaktır.

Adım 6: SEO Performansını Nasıl Ölçeceğinizi Öğrenin

Bir sonraki adım SEO performansını ölçmekle ilgilidir. Bu önemlidir. Çünkü neyi ölçeceğinizi ve hangi KPI’ları analiz edeceğinizi bilmiyorsanız SEO kampanyalarınızın başarılı olup olmadığını bilemezsiniz.

SEO performansını ölçmek için üç önemli aracın nasıl kullanılacağını öğrenmeniz gerekir: Google Data Studio, Google Search Console ve Google Analytics.

Google Search Console, sitenizin Google’da nasıl performans gösterdiğiyle ilgili bilgiler verecektir. Hangi sayfaların Google’dan ve hangi anahtar kelimeler için trafik aldığını görebilirsiniz.

Google Analytics, kullanıcıların sitenizi ziyaret ettikten sonra ne yaptığını size söyleyecektir. Hangi sayfaları ziyaret ettiklerini, bir sayfada ne kadar kaldıklarını ve diğer bazı yararlı metrikleri buradan öğrenebilirsiniz.

İki aracı Data Studio ile birleştirip efsane raporlar hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen ziyaret ederek ve başlayarak: > blog.softasist.com/seo-raporu

Adım 7: SEO’yu Teoriden Pratiğe Dönüştürün

Son olarak, SEO’yu pratiğe dönüştürmeniz gerekir. Yukarıdaki adımlarda öğrendiklerinizi doğrulamanın tek yolu budur. Yeni başlayanlar için en iyi yaklaşım, tutkulu olduğunuz bir konu seçmek ve bir blog başlatmaktır.

Süslü veya çok popüler bir şey olmasına gerek yoktur. Sadece iyi bildiğiniz bir konu seçmeli, bir site oluşturmalı ve onu arama motorları için optimize etmeye başlamalısınız.

Bu aşamada, büyük olasılıkla bazı rehberleri tekrar ziyaret etmeniz gerekebilecektir. Özellikle anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını ve sayfa başlıklarını nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek isteyeceksiniz.

Karmaşık bir yapının içinde kaybolmaktan kaçınmak için bir eylem planı oluşturmalısınız. Her aşamada ne yapmanız gerektiğini takip etmenize yardımcı olması için kontrol listelerini kullanmak en iyisidir.

İhtiyacınız olan en önemli yardımcı içerik blog.softasist.com/seo-sureci bağlantısında sizleri bekliyor.

Sonuç

SEO’nun nasıl bir şey olduğunu kendi başınıza öğrenmeniz mümkündür. Bunun için bir SEO uzmanı olmak zorunda değilsiniz. Yapılacak ilk şey SEO’nun zor olmadığına dair kendinizi ikna etmektir. Tek gereken öğrenmek için biraz zaman ve öğrenme isteğidir.

Hiçbir şey bilmiyorsanız üzülmeyin. Öğrenecek çok şey var ama doğru yaklaşımla 6 aydan kısa bir sürede hemen hemen pek çok şeyi öğrenebilirsiniz. Kendinize SEO öğretmenin en etkili yollarından birisi Ayhan KARAMAN ile uygulamalı SEO eğitimini almak olacaktır.

Ben hiçbir şey bilmiyorum başlangıç yapmak istiyorum diyorsanız seokitabi.com adresinde yer alan sınırsız seçenekle sürece başlayabilirsiniz. Daha sonra eğitimle ilerlemeniz en sağlıklı öğrenme yolu olacaktır.Bu konuda yaklaşık 5 yıldır profesyonel olarak eğitmenlik yapmaktayım. Eğitimlerim, size ait bir web sitesi üzerinden birebir, çevrimiçi ve uygulamalı olarak gerçekleşmektedir. Öncelikle hazır videolarla başlıyor sonrasında ise çevrimiçi birebir eğitimlerle süreci tamamlıyoruz. Hem SEO yapıyor hem SEO’yu öğretiyorum. En güzel yanı ise dilediğiniz zaman destek oluyorum. Daha fazla detaya ulaşmak ve eğitime başvurmak için hemen ziyaret et: blog.softasist.com/seo-egitimi